Poziomki

Poziomki występują dość powszechnie na terenie naszego kraju, porastając głównie obrzeża lasów, uprawiane zaś są głównie amatorsko.
Poziomki przede wszystkim uprawiane są na owoce deserowe. Bardzo dobrze się zamrażają i utrzymują swoje walory, toteż coraz częściej produkowane są na mrożonki. Rzadko przeznacza się je na wszelkiego rodzaju przetwory – dżemy, konfitury, soki. Wielkość upraw z biegiem czasu znacząco nie wzrasta. A to szkoda, bo poziomki bogate są w sole mineralne (żelazo, fosfor, potas, wapń), witaminy, szczególnie witaminę A i C, kwasy cytrynowy, jabłkowy i salicylowy. Z powodów odżywczych polecane są w wielu dietach. Poprawiają przemianę materii, zapobiegają miażdżycy oraz stanom zapalnym jamy ustnej i gardła.
Do uprawy poziomki należy przede wszystkim wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie, które w uprawie jest już połową sukcesu. Poziomka ogrodowa nie ma zbyt wysokich wymagań, jednak mimo to, im lepsze stanowisko jej zapewnimy, tym smaczniejsze owoce będzie wydawała. Przede wszystkim należy pamiętać, iż poziomka nie wykształca głębokiego systemu korzeniowego. Dlatego należy zapewnić jej gleby wilgotne i bogate w składniki organiczne. Należy unikać gleb piaszczystych i żwirowatych oraz gliniastych, które po wyschnięciu pękają, uszkadzając system korzeniowy poziomek.

Zobacz całość
W katalogu przedstawiony został niepełny asortyment - wyłącznie w celu zapoznania się z ofertą. Aby poznać szczegóły proszę kontaktować się z biurem obsługi.