Maliny

Uprawa malin jest dość prosta, a owoce malin i jeżyn są bardzo zdrowe. Maliny zawierają kwasy organiczne: cytrynowy, jabłkowy, salicylowy i w małej ilości mrówkowy. Kryją też w sobie pektyny i związki śluzowe, które dobrze wpływają na trawienie, a także antocyjany i polifenole, czyli substancje zwalczające wolne rodniki. Chronią więc przed rozwojem chorób układu krążenia oraz nowotworowych. Zawarty w malinach kwas ellagowy zmniejsza ryzyko nowotworów, ma też właściwości antybakteryjne i antywirusowe.
W Polsce już w XVI wieku stosowano syrop malinowy jako środek odżywczy i ogólnie wzmacniający lek. Kwiaty malin roztarte z miodem zalecano do przemywań „na oczy napuchłe i zropiałe”, a mieszaniną soku z liści i miodu leczono astmę. Odwaru z malinowych liści używano do kompresów i okładów przy różnych dolegliwościach skórnych.

Owoce malin dostarczają mnóstwa witamin: A, B1, B2, B3, B6 oraz C, E i cenną PP, oraz substancji mineralnych: wapń, potas, magnez, żelazo, fosfor i miedź. Są też świetnym środkiem zwalczającym gorączkę.
Pod uprawę malin należy przeznaczyć miejsce słoneczne. Rośliny te najlepiej czują się na równinach lub lekkich stokach osłoniętych od silnych wiatrów. Maliny preferują żyzne, bogate w składniki odżywcze gleby, jednocześnie przepuszczalne i lekko kwaśne. Uprawa malin najlepiej udaje się na glebach dość wilgotnych ale nie podmokłych. Nie należy uprawiać malin na terenach zalewowych (nawet na krótki okres), a także na terenach gdzie woda gruntowa jest bardzo wysoko.

Zobacz całość
W katalogu przedstawiony został niepełny asortyment - wyłącznie w celu zapoznania się z ofertą. Aby poznać szczegóły proszę kontaktować się z biurem obsługi.